poniedziałek, 19 października 2015

Mieszkanie pachnące świeżością

 Co zrobić by w mieszkaniu pachniało?

Wielu z nas mieszka w domach, w których jest zła wentylacja, i w pomieszczeniach, głównie kuchennych, gromadzą się przykre zapachy. Dają się one szczególnie we znaki w czasie zimy. By się ich pozbyć, potrzebna jest wytrwałość i znajomość dawnych sposobów, stosowanych z doskonałym skutkiem przez nasze mądre babki.

 
Zapachy kuchenne, nawet te najbardziej przykre, szybko i skutecznie pomogą zlikwidować zioła. W niewielkiej ilości wody, najlepiej w małym rondelku, gotujemy: pieprz ziarnisty, liść mięty pieprzowej, majeranek i goździki - wszystkie produkty w równych ilościach, np. po łyżeczce. Gotujemy na małym ogniu, w odkrytym naczyniu; pod koniec gotowania, gdy tylko niewielka ilość wody jest w naczyniu, otwieramy szeroko okna. Płyn wygotowujemy do końca, a pomieszczenie wietrzymy jeszcze 10-30 min (czas wietrzenia zależy od warunków atmosferycznych). Po takim zabiegu w naszej kuchni przez kilka dni będzie pachniało świeżością i tajemniczymi aromatami Wschodu, a po niemiłych woniach nie będzie śladu.

Zioła metodą na piękny zapach

W podobny sposób możemy postępować z innymi, odpowiednio dobranymi mieszankami ziół. A oto proponowane zestawy - proporcje na szklankę wody:
- czubata łyżka suszu mięty, czubata łyżeczka majeranku, kilka ziaren anyżu;
- płaska łyżeczka goździków i płaska łyżeczka ziaren czarnego pieprzu;
- kilka suchych skórek pomarańczy i płaska łyżeczka nasion anyżku;
- kilka (świeżych lub suszonych) skórek cytryny, 20 ziaren ziela angielskiego, 20 ziaren czarnego pieprzu;
- kilka suchych skórek pomarańczy i płaska łyżeczka goździków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz