środa, 15 lipca 2015

O decoupage'u słów kilka

Z pewnością samo pojęcie decoupage nie jest nikomu obce. Ale czy rzeczywiście wiemy, co to tak naprawdę znaczy? Ktoś powie - po prostu ładne pudełka. Cóż, to nie do końca prawda.

Decoupage to jedna z technik zdobienia. Za jej sprawą - przy kreatywności twórcy - powstają niepowtarzalne drobiazgi, które mogą dodać smaku i stylowego poloru niejednemu wnętrzu. Zamiast plastikowych, przezroczystych pudełek, możemy bowiem ustawić na półkach oryginalne pudełka, ramki na zdjęcia, świeczniki, a nawet przyozdobić tym sposobem meble.

 
Decoupage polega na oklejaniu na przygotowaną powierzchnię wybranego wzoru - wyciętego z gazety zdjęcia, serwetki papierowej, czy listka - na drewno, metal, szkło, ceramikę... Właściwie na wszystko. Przykleja się je w taki sposób, aby nie było widać - ani czuć pod dłonią - że naklejony element nie należy do oklejanej powierzchni. W ten sposób uzyskuje się wrażenie, że dany przedmiot od początku był pięknie wykonany.
Może to być znakomity pomysł na oryginalny prezent, który jest dość łatwo wykonać - trzeba jedynie pozostawić odpowiednią ilość czasu na wyschnięcie kleju - może to być klej typu wikol, a nawet bardzo naturalny klej, jakim jest... kurze białko jajka.
Technika ta przywędrowała od nomadów syberyjskich do Chin, a potem w epoce nowożytnej do Europy, gdzie początkowo traktowano ją jako sztukę dla biednych. Wreszcie jednak, za sprawą francuskiego dworu Ludwika XV zyskała status modnej rozrywki. Niestety dla pozyskania materiałów do naklejenia na rozmaite puzderka, zniszczono wiele cennych dzieł sztuki ówczesnej Francji...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz