środa, 21 października 2015

Czas na remont

Tylko w tym roku masz szansę na tańszy remont. Po pierwsze możesz wykorzystać ulgę, czyli zapłacić mniejszy podatek. Po drugie w przyszłym roku wzrośnie stawka VAT na materiały budowlane, a co za tym idzie wzrosną ich ceny.

Ulga remontowo-modernizacyjna

Jeśli rozpoczniesz remont domu czy mieszkania w tym roku, to będziesz mogła odpisać wydatki poniesione przez kolejne dwa lata (ulga jest przyznana na trzy lata). Warto jednak już teraz zastanowić się nad większym remontem. To może oznaczać ceny wyższe o kilkanaście procent.

O ile ta walka

W ramach ulgi remontowej można zapłacić nawet o 6615 złotych mniejszy podatek!Od podatku dochodowego odejmuje się 19% wydatków. Z tym że odliczenie nie może przekroczyć dla mieszkania 4725 złotych. Właściciele domów, a także mieszkań - dokonujący wpłat na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej, mogą zmniejszyć podatek o 5670 złotych. Jeśli remontem została objęta instalacja gazowa, to jest szansa na odebranie fiskusowi kolejnych 945 złotych. Nie można skorzystać z ulgi, jeśli udokumentowane wydatki były niższe niż 567 zł.

Kto może skorzystać z ulgi

Każdy, kto posiada tytuł prawny do lokalu, czyli akt własności, przydział ze spółdzielni, przydział z kwaterunku lub zakładu pracy, umowę najmu, dzierżawy, użyczenia. Może to być także dowód potwierdzający nabycie domu czy mieszkania poprzez kupno, spadek lub w postaci darowizny. Jeśli tytuł prawny do jednego lokalu ma kilka osób, każda z nich ma prawo do ulgi w pełnej wysokości. Kiedy jedna osoba ma kilka mieszkań, to może wykorzystać tylko jeden limit ulgi. Małżeństwu przysługuje też tylko jeden limit ulgi. Ważne jest to, że nie musisz być w remontowanym mieszkaniu zameldowana.

Co można...

Pełen wykaz odliczeń znajduje się w załącznikach do rozporządzenia ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego. Rzadko kto do takich dokumentów zagląda, warto więc wiedzieć, że możesz odliczyć wydatki na materiały - glazurę, terakotę, parkiet oraz urządzenia - na przykład brodzik, kabinę prysznicową, kominek. Ulga obejmuje także koszty ekspertyz, opinii i różnych projektów, transportu materiałów i urządzeń, wynajęcia sprzętu budowlanego i robociznę.

... a czego nie

Nie ma możliwości odliczenia wydatków na sprzęt gospodarstwa domowego i RTV. Nie wolno odliczać wydatków na zakup mebli. Wyjątkiem są szafy wnękowe i pawlacze. Urzędu skarbowego nie interesuje, ile kosztował cię nowy dywan, o ile nie jest to trwale przytwierdzona do podłoża wykładzina. Nie licz na ulgę, kupując narzędzia. Nie odliczysz wiertarki ani młotka, nie wspominając już o pędzlach i wałkach.

Warto wiedzieć

Na wszystko trzeba mieć faktury, a wydatki na fundusz remontowy muszą być udokumentowane wystawionym przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową dowodem wpłaty. Nie można odliczać wydatków, które zostały zwrócone - na przykład przy wymianie okien w mieszkaniu spółdzielczym. Można wtedy od podatku odliczyć 19% od kwoty wydatków pomniejszonej o zwrot ze spółdzielni. Urzędy skarbowe bardzo często to sprawdzają.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz